Czy można opatentować program komputerowy?
Stanowisko organów orzeczniczych o dopuszczalności patentowania programów komputerowych zmieniało się na przestrzeni lat, w kierunku coraz szerszej liberalizacji.
W prawie polskim programy komputerowe przede wszystkim chronione są na podstawie prawa autorskiego. Zasady tej ochrony wskazane zostały w rozdziale 7 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w artykułach 74-772. Ochroną prawnoautorską objęte są jednak jedynie formy wyrażenia programu komputerowego. Sprawia to, że twórcy programów komputerowych coraz częściej szukają możliwości opatentowania swoich produktów, w celu uzyskania szerszej ochrony. Tak jak prawo autorskie chroni przed skopiowaniem formy wyrażenia programu komputerowego, tak w przypadku prawa patentowego ochrona obejmuje korzystanie z danego rozwiązania, nawet jeżeli zostało niezależnie stworzone przez osobę trzecią.
Wynalazki podlegające ochronie patentowej
W Polsce, ochronie patentowej podlegać mogą wynalazki, które są nowe, posiadają poziom wynalazczy i nadają się do przemysłowego stosowania. Zgodnie z art. 28 ust. 1 pkt. 5 ustawy Prawo własności przemysłowej „za wynalazki nie uważa się w szczególności: programów komputerowych”. Zapis ten został zmieniony przy nowelizacji ustawy z 2020 roku. Uprzednio wyłączenie patentowania dotyczyło „programów do maszyn cyfrowych”. W ramach nowelizacji dodany został również ust. 2 w którym wskazano, że „przedmiotu lub działalności, o których mowa w ust. 1 pkt 1-3, 5 i 6, nie uważa się za wynalazki, o ile...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta