Najem powierzchni logistycznych i produkcyjnych – aktualne kierunki
W nadchodzącym czasie, oprócz lokalizacji i ceny, czynnikiem wpływającym na decyzje biznesowe uczestników rynku logistycznego będą kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem – ESG.
W minionym roku rynek powierzchni logistycznych zmagał się z inflacją, wzrostem cen usług i mediów, oraz niepewnością co do sytuacji geopolitycznej. Mimo tego Polska pozostaje ważnym graczem na tym rynku, między innymi z uwagi na rosnące zapotrzebowanie na zaplecze magazynowe i produkcyjne związane z reorganizacją łańcuchów dostaw.
Rosnące ceny to rosnące koszty eksploatacyjne
Zgodnie z dominującym na polskim rynku modelem najmu triple-net (NNN), oprócz czynszu, najemca ponosi koszty związane z nieruchomością, takie jak podatki, ubezpieczenia i koszty utrzymania. Pokrywane są one w ramach opłat eksploatacyjnych – zwykle najemca płaci miesięczną zaliczkę na ich poczet, a na koniec roku następuje rozliczenie, z uwzględnieniem odpowiedniego udziału najemcy.
W związku z dynamicznym wzrostem cen energii, usług i kosztów utrzymania obiektu logistycznego, stawka opłat eksploatacyjnych (tzw. service charges), z których pokrywane są te wydatki, stanowi równie istotną jak stawka czynszu pozycję kosztową, braną pod uwagę przy wyborze powierzchni. Inflacja i sukcesywny wzrost płacy minimalnej (w latach 2020-2023 płaca minimalna wzrosła o ponad 50 proc.), spowodował, że koszty usług takich jak: usługi ochroniarskie, sprzątanie, odśnieżanie czy obsługa w zakresie przeglądów technicznych, napraw i konserwacji, rosły w takim samym tempie, windując...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta