Czas trudnej koalicji
Pierwsze 100 dni gabinetu Donalda Tuska upłynęły pod znakiem kohabitacji z prezydentem, wewnętrznych sporów oraz kampanii samorządowej.
W czwartek, dzień przed symbolicznym terminem 100 dni od zaprzysiężenia, politycy PiS zorganizowali kontrole poselskie w ministerstwach w celu sprawdzenia realizacji „100 konkretów”, Polska 2050 złożyła własny projekt dotyczący liberalizacji handlu w niedzielę – co wyklucza ministra pracy, rodziny i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, a prezydent Andrzej Duda skierował do premiera list z krytyką zmian w prokuraturze.
Rano w Radiu Plus Paulina Matysiak z partii Razem określiła zapowiedziany wcześniej w tym tygodniu przez Tuska wniosek o Trybunał Stanu dla prezesa NBP Adama Glapińskiego jako „polityczną hucpę” i wykluczyła jego poparcie. Tego samego dnia minister finansów Andrzej Domański zapowiedział kształt zmian w składce zdrowotnej. A to było punktem zapalnym w samej koalicji ze strony liderów Trzeciej Drogi.
Ten jeden dzień pokazuje 100 dni rządu Tuska w pigułce. Ale premier już zapowiada polityczne przyspieszenie. Tusk 100 dni spędzi w Brukseli, na szczycie Rady Europejskiej. Odblokowanie KPO to jeden z największych jego sukcesów. A ministerstwa będą samodzielnie podsumowywać ostatnie ponad trzy miesiące.
Tusk komunikuje
Rząd – co zdecydowanie wyróżnia obecny gabinet – nie ma swojego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta