Proces raportowania trzeba zaplanować
Rozmowa | Wdrażanie ESG
Zrównoważone raportowanie jest obecnie tematem odmienianym przez wszystkie przypadki. Można odnieść wrażenie, że jest to tematyka bardzo złożona. Z pewnością taka jest ze względu na fakt, że przekrojowo dotyczy różnych dziedzin, działów organizacji i procesów, a nawet wykracza poza granice wpływu bezpośredniego organizacji w łańcuchu wartości – mówi Maria Biela, biegły rewident, dział wdrożeń, Consolia ESG.
Co wziąć pod uwagę w planowaniu procesu odnoszącego się do raportowania ESG?
Zrozumienie kontekstu: punktem startu powinna być refleksja, w jakim miejscu jest nasza organizacja i jakie stawiane są przed nią oczekiwania związane z raportowaniem ESG. Jaki jest stan wiedzy wewnątrz organizacji i jakie jest jej doświadczenie w tym zakresie. Warto się zastanowić nad potencjałem wewnętrznym organizacji, czy wiedza w zakresie ESG i szeroko rozumianego procesu i raportowania będzie rozwijana wewnętrznie, czy też będzie wybrana opcja współpracy z doradcą zewnętrznym. Może się bowiem okazać, że ze względu na specyfikę zagadnień i ich obszerny zakres potrzebne będzie podjęcie współpracy z różnymi specjalistami z rynku. W początkowym etapie warto podjąć współpracę z doradcą, który pomoże w określeniu celów, luk i systematyzowaniu wiedzy.
W procesie planowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta