Banki ignorują porozumienie paryskie
Od 2016 roku największe banki na świecie wsparły branżę kopalną kwotą 6,9 bln dol. Tylko w 2023 roku uzyskała finansowanie w wysokości ok. 705 mld dolarów.
Ubiegły rok został uznany za najcieplejszy rok kalendarzowy w historii, a naukowcy ostrzegają, że należy się spodziewać kolejnych rekordów temperatur oraz częstszych i bardziej intensywnych ekstremalnych zdarzeń pogodowych.
Główną przyczyną pogłębiającego się kryzysu klimatycznego jest spalanie paliw kopalnych, które odpowiada za ok. 75 proc. światowych emisji gazów cieplarnianych oraz ok. 90 proc. globalnych emisji dwutlenku węgla. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), aby ograniczyć wzrost globalnej temperatury do 1,5°C w stosunku do poziomów przedindustrialnych, konieczne jest wstrzymanie nowych inwestycji w wydobycie ropy, węgla oraz gazu. Tymczasem branża, która w największym stopniu przyczynia się do katastrofy klimatycznej, wciąż może liczyć na hojne wsparcie finansowe swoich szkodliwych działań.
Płyną pieniądze do kopalń
Jak wynika z najnowszego raportu Banking on Climate Chaos, w ciągu ostatnich ośmiu lat 60 największych banków na świecie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta