Kto zawiesi działalność, na rynek już nie wróci
Mniej niż co setna firma zawieszająca działalność decyduje się na powrót na rynek. Ten trend dotyczy głównie przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.
Od 1 stycznia 2024 r. do połowy maja zawiesiło w Polsce działalność aż 90,6 tys. firm. W tym samym czasie odwiesiło ją nie więcej niż 0,9 tys. – wynika z danych Dun & Bradstreet Poland specjalnie udostępnionych „Rzeczpospolitej”.
– Na rynek powrócił niespełna 1 proc. firm. Reszta nadal jest zawieszona lub już wykreślona z rejestrów. Średnia z ostatnich siedmiu lat pokazuje, że niespełna 0,8 proc. firm powraca na rynek po uprzednim zawieszeniu działalności – mówi Tomasz Starzyk, rzecznik firmy.
W jakich branżach zawieszenie działalności to koniec firmy
Z opracowania wynika, że w ostatnich siedmiu latach z blisko 660 tys. zawieszonych firm na rynek powróciło nieco ponad 5,7 tys. Reszta znikała z rynku. – W dużej części są to jednoosobowe działalności, których właściciele po zawieszeniu firmy wracają na etat, zmieniają zawód lub wyjeżdżają z kraju – dodaje Starzyk. Powodów jest tyle, ile firm. Głównie jednak przedsiębiorców do zawieszenia działalności zmusza drożyzna, nieumiejętne zarządzanie, brak czasu na zajmowanie się firmą, wysokie koszty samozatrudnienia, niejasność i niejednoznaczność prawa, wysokie podatki.
Najwięcej firm zawiesza działanie w branży budowlanej, przede wszystkim w wykańczaniu wnętrz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta