Przeciwdziałanie powodzi – na kim spoczywa odpowiedzialność?
Na ewentualną powódź należy się przygotować. Wymaga to określenia potencjalnych obszarów zalewowych, koordynacji instytucji oraz współpracy użytkowników wód.
1. Kto odpowiada za ochronę przeciwko powodzi?
Zgodnie ustawą prawo wodne (dalej także „ustawa”) ochrona przed powodzią jest zadaniem Wód Polskich (wyspecjalizowanej jednostki) oraz organów administracji rządowej i samorządowej. Głównym podmiotem odpowiedzialnym są Wody Polskie, gdyż zapewniają, w zakresie swojej właściwości, ochronę ludności i mienia przed powodzią wywołaną przez wody publiczne stanowiące własność Skarbu Państwa. Co ważne, jednostki samorządu terytorialnego zapewniają, w zakresie swojej właściwości, ochronę ludności i mienia przed powodzią wywołaną przez wody publiczne stanowiące własność Skarbu Państwa, jeżeli zawarto porozumienie.
Działania przeciwpowodziowe wykonują tak naprawdę wszyscy użytkownicy wód. Ustawa nakłada na nich obowiązek współpracy z Wodami Polskimi oraz z organami administracji rządowej i samorządowej w ochronie przed powodzią.
2. W jaki sposób sprawuje się ochronę przed powodzią?
Ochronę przed powodzią prowadzi się z uwzględnieniem map zagrożenia powodziowego, map ryzyka powodziowego oraz planów zarządzania ryzykiem powodziowym. Działania te prowadzi się uwzględniając wszystkie elementy zarządzania ryzykiem powodziowym, w szczególności:
∑ zapobieganie,
∑ ochronę,
∑ stan należytego przygotowania i reagowanie w przypadku wystąpienia powodzi,
∑...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta