Nowe perspektywy przed kobietami w biznesie
Pomimo znaczących zmian społecznych kobiety nadal często podejmują pracę na dwóch frontach – zawodowym i w domu.
Wydawać by się mogło, że 30 lat funkcjonowania w wolnym systemie rynkowym pozwoli Polkom na pełne zaangażowanie w nowoczesny biznes. Tymczasem w 2023 r. kobiet zasiadających w zarządach spółek handlowych było 194 tys. w porównaniu z 586 tys. mężczyzn. Udział kobiet we władzach firm z mWIG40 w 2023 r., choć rekordowy, wyniósł i tak tylko 17,4 proc. Co poszło nie tak? Można twierdzić, że każda zmiana potrzebuje czasu, że idziemy w dobrą stronę. Lecz można też przyznać, że zabrakło rozwiązań systemowych pozwalających efektywnie włączyć żeński potencjał w rozwój biznesu.
Pomimo znaczących zmian społecznych, które miały miejsce w ciągu ostatnich kilkunastu lat, kobiety nadal często podejmują pracę na dwóch frontach – zawodowym i w domu. W wielu środowiskach kobietę, a zwłaszcza matkę, wciąż postrzega się jako tę, której dzieci przeszkodzą w pracy, która nie jest w pełni dyspozycyjna po godzinach. Ograniczając liczbę kobiet na stanowiskach kierowniczych, ogranicza się tak naprawdę potencjał rozwoju firmy. Aby z tymi stereotypami i lękami skutecznie walczyć, potrzebujemy rozwiązań systemowych. Jednym z dowodów na gotowość polskiego społeczeństwa do zmiany tradycyjnego modelu funkcjonowania rodziny, a co za tym idzie, kobiet w miejscu pracy, jest efekt wdrożenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta