Upadły konsument sam nie wystąpi o wykładnię fiskusa
Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej wszelkie postępowania sądowe i administracyjne dotyczące masy upadłości mogą być wszczęte i dalej prowadzone jedynie przez syndyka lub przeciwko niemu. To on ma prawo wystąpić o interpretację i ją zaskarżyć.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie (WSA) przesądził ważny spór, który powstał w związku z tzw. upadłością konsumencką.
Sprawa dotyczyła jej podatkowych skutków. A o ich określenie z wnioskiem do fiskusa wystąpił syndyk kobiety, która skierowała się do sądu o ogłoszenie jej upadłości. Wątpliwości dotyczyły sprzedaży lokalu niemieszkalnego. Syndyk wyjaśnił, że nieruchomość została nabyta przez podatniczkę oraz jej męża w marcu 2010 r. i weszła do ich majątku wspólnego. Lokal został kupiony w związku z działalnością, którą prowadził mąż. Pod koniec 2010 r. firmę założyła też żona i lokal przez ok. półtora roku był jej siedzibą. Jednak nieruchomość nie została ujęta w ewidencji środków trwałych firmy upadłej. Kobieta zaprzestała wykonywania działalności z początkiem lutego 2017 r., a w listopadzie 2018 r. została wykreślona z CEIDG....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta