Drzewiej czczono drzewa
BOTANIKA
W Polsce żyje ponad 17 tys. pomników przyrody
Drzewiej czczono drzewa
KRYSTYNA FOROWICZ
Pierwsze prawa o ochronie starych drzew ustanowione w Chinach pochodzą z drugiego tysiąclecia przed naszą erą. W Indiach były nimi edykty króla Asioki, sprzed prawie trzech tysięcy lat. Drzewa otaczano czcią, bo służyły ludziom. Karmiły swoimi owocami, otaczały cieniem, leczyły i dawały materiał, z którego budowano domy. Wierzono, że te najpotężniejsze z roślin są siedzibą dobrych duchów. Słowianie z gałązką świerczyny chodzili po domach z życzeniami na Nowy Rok, zaślubiny. .. Dla Żydów jodła była drzewem boskim. Wznoszono zniej budowle sakralne.
Dziś, u progu XXI wieku, drzewa przyciągają uczonych swoją niezwykłą mocą -- leczniczą i. .. niszczycielską.
Etnofarmakolodzy i botanicy prowadzą badania. Nie każde drzewo jest przyjazne człowiekowi. Są takie, które mają działanie toksyczne. W Amazonii rosną upiorne drzewa-węże. Stąd nie powróciła niejedna wyprawa. Ale też w Polsce są drzewa, których nazwy brzmią swojsko, ale człowiek powinien ich unikać.
Toksyczna Tambutia
Jednym z najbardziej trujących drzew na świecie jest rosnąca w Afryce -- Tambutia. Kontakt z jej drewnem powoduje oparzenia skóry i wadę wzroku. Ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta