Finanse: rosnące ryzyko i stopy procentowe
Finanse: rosnące ryzyko i stopy procentowe
Mijający rok charakteryzował się wzrostem ryzyka w tych segmentach rynku finansowego, które wydawały się pewne i stabilne. Wzrastała zmienność oprocentowania depozytów międzybankowych, przy czym dotyczyło to wszystkich terminów. Zmieniła się tendencja rentowności bonów skarbowych -- zamiast towarzyszącego spadkowi inflacji spadku nominalnej rentowności bonów zysk z tych papierów systematycznie rósł. Mimo strat ponoszonych w związku ze zmianą warunków rynkowych, nie pojawiły się na szerszą skalę instrumenty zabezpieczające przed ryzykiem. Nie proponują ich banki, nie żądają ich klienci.
Powodem tego stanu rzeczy jest niedorozwój rynku, nie będzie się nikt na nim posługiwał instrumentami pochodnymi, dopóki nie opanuje w wystarczającym stopniu instrumentów podstawowych. W dalszym ciągu transakcje terminowe na instrumentach finansowych są wymieniane jako ewenement.
Bonyskarbowe
Rynek bonów skarbowych zatoczył koło wracając na nominalny poziom stóp procentowych z początku 1996 r. Oznacza to rentowność bonów rocznych na poziomie bliskim 24 proc. w skali roku, a pozostałych na poziomie powyżej 23, 50 proc. Dojście do tego stanu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta