Dwie rany
PRETEKSTY
Dwie rany
TOMASZ JASTRUN
"Zraniony lew" to dramatyczny tytuł, ale temat tej autobiograficznej książki jest też mocny. Naftali Lau-Levie, polski Żyd, jest młodym człowiekiem, gdy wybucha wojna. Jest więc skazany na śmierć, jak wszyscy w tym miejscu i czasie naznaczeni złym pochodzeniem. Ci, którzy ocaleli, przeżyli cudem. Należał do nich. Opisuje wiele przypadków, które złożyły się na ten cud, w finale dramatu przeżywa Oświęcim.
Relacji z holocaustu jest tak wiele, że trudno tu czymś nowym zaskoczyć. I chociaż ta relacja Lau-Levie niczego nowego do tego piekielnego tematu nie wnosi, jest jednak szczególnie poruszająca w zestawieniu z następnym rozdziałem życia autora. Przyjeżdża on do Palestyny, jest świadkiem i aktywnym uczestnikiem powstania państwa Izrael. A potem stoi blisko mózgu i miecza tego kraju. Przez wiele lat jest rzecznikiem prasowym generała Dajana. Starsze pokolenie Polaków dobrze pamięta tego słynnego generała, z przepaską na jednym oku, bo demonizowała go komunistyczna propaganda. Tu wyłania się portret świetnego wojskowego, ale też wybitnego polityka o otwartej głowie.
Niebywała jest liczba wojen,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta