Dziurawy worek
RECENZJA
Sport w "Encyklopedii kultury polskiej XX wieku"
Dziurawy worek
KRZYSZTOF MASłOń
Sport interpretować można na sposób egzystencjalno-fenomenologiczny, strukturalno-funkcjonalny, psychoanalityczny, antropologiczno-kulturalny, dialektyczny, semiotyczny i jeszcze inaczej. Ludzie nauki sięgają po owe metody, poszukując istoty sportu, tak jak Zbigniew Krawczyk, pod redakcją którego ukazał się niedawno kolejny tom wydawanej przez Instytut Kultury "Encyklopedii kultury polskiej XX wieku". Tom ten poświęcony jest kulturze fizycznej i sportowi. Wbrew naiwnym, być może, przypuszczeniom, te dwa ostatnie pojęcia mają ze sobą coraz mniej wspólnego.
Wystarczy zastanowić się nad tym, co rozumiemy przez wychowanie fizyczne. Długo sądzono, że chodzi w nim ooddziaływanie na człowieka czynników naturalnych: ruchu, powietrza, słońca, wody. W ogóle nie brano pod uwagę pieniędzy, dopingu, sterydów. Kulturę fizyczną utożsamiano ze sportem, tymczasem już gdzieś od lat 30. dwudziestego wieku traktowane są rozłącznie, co dla dzisiejszego bywalca stadionów i hal sportowych jest, skądinąd, zrozumiałe, gdyż związków wyczynu sportowego z jakąkolwiek kulturą doszukują się już tylko niepoprawni idealiści. Zakładam, że zaliczają się do nich twórcy encyklopedii "Kultura fizyczna....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta