Pałac Pieniędzy
O polskiejszkole konserwacjipisano wiele i dobrze, a ostatnio raczej źle
Pałac Pieniędzy
JAN PRUSZY ńSKI
Pan prezydent Kwaśniewski -- przecinając wstęgę u wejścia do bogato oświetlonej makiety XIX-wiecznego ratusza na placu Teatralnym -- powiedział, że ten lukrowany tort urodzinowy jest "pięknym gmachem" i "przykładem, jak skutecznie łączyć tradycję z nowoczesnością, dążyć do zysku i dbać o narodowe dziedzictwo". Wtórował mu prezydent Święcicki, który zresztą nazwał Warszawę "dziwnym miastem".
Dziwne miasto
W czasach największego rozwoju miast europejskich Warszawa dusiła się w gorsecie pierścienia fortów i cytadeli oraz rosyjskich przepisów, zakazujących budowy wyższych i solidniejszych budowli, przed Pałacem Radziwiłłów wzniesiono pomnik pogromcy powstania listopadowego, Pokrowski przerabiał staszicowski gmach Towarzystwa Naukowego w "bizantyjski piernik, co go z tyłu miał Kopernik". W odrodzonej Polsce wykazano wiele dbałości nie tylko o gmachy reprezentacyjne, ale budownictwo mieszkaniowe. "Chciałem, by Warszawa była wielka. Wierzyłem, że wielką będzie. Ja i moi współpracownicy kreśliliśmy plany, robiliśmy szkice wielkiej Warszawy. .. " -- mówił przez radio prezydent Starzyński. Jak zwykle, nie stało czasu.
Narodowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta