Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak lokalizować budynki od: granicy działki, drogi, linii energetycznej, lasu?

20 sierpnia 2024 | Administracja i samorząd | Agnieszka Grabowska-Toś

1 i 15 sierpnia 2024 roku weszły w życie znowelizowane przepisy rozporządzenia ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2022 w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jakie zmiany wprowadziły nowelizacje? Z jakimi ograniczeniami musi liczyć się inwestor planując budowę?

1. Jakie są wymagania dotyczące odległości budynków mieszkalnych od granicy działki?

Zasady lokalizowania budynków w odległości od granicy działki reguluje § 12 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (rozporządzenie WT). W zależności od tego, czy budowa ma dotyczyć budynku mieszkalnego jednorodzinnego czy wielorodzinnego, inne są wymogi dotyczące ich minimalnej odległości od granicy działki.

Podstawowa reguła wynikająca z § 12 ust. 1 Rozporządzenia WT jest taka, że budynek na działce budowlanej należy sytuować od granicy tej działki w odległości nie mniejszej niż 4 m – w przypadku, gdy ma on być zwrócony ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy i 3 m – w przypadku, gdy ma on być zwrócony ścianą bez okien i drzwi w stronę tej granicy. Ważne jest jednak to, że lokalizacja budynku przy zachowaniu tych odległości nie może naruszać innych wymagań wynikających z przepisów § 13, 19, 23, 36, 40, 60 i 271-273 rozporządzenia WT, czyli np. dotyczących przesłaniania budynku sąsiedniego, minimalnego nasłonecznienia mieszkań znajdujących się w budynku projektowanym i w budynku znajdującym się na działce sąsiedniej, odległości między ścianami zewnętrznymi budynków czy przepisów dotyczących ochrony przeciwpożarowej. Planowana inwestycja musi jednocześnie spełniać wymogi wynikające z przepisów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12954

Wydanie: 12954

Spis treści
Zamów abonament