Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Złodzieje zablokowani

20 sierpnia 2024 | Kraj | Grażyna Zawadka
PESEL można zastrzec osobiście, choć o wiele częściej Polacy robią to przez aplikację mObywatel
autor zdjęcia: AdobeStock
źródło: Rzeczpospolita
PESEL można zastrzec osobiście, choć o wiele częściej Polacy robią to przez aplikację mObywatel

Ponad 4,4 mln osób zastrzegło dotąd swój numer PESEL, by oszuści nie mogli posłużyć się ich danymi. Na razie nie wiadomo, na ile ograniczy to przestępczość.

Polacy chętnie korzystają z możliwości zastrzegania numeru PESEL, mającej chronić przed kradzieżą personaliów do zaciągnięcia kredytu, ratalnych zakupów czy nawet podstępnej sprzedaży mieszkania. – Od kiedy uruchomiono usługę, PESEL zastrzegło 4 457 313 osób, z tego 4 194 395 ma obecnie aktywne zastrzeżenie – wskazuje Dariusz Standerski, wiceminister cyfryzacji.

– Zainteresowanie jest spore, i bardzo dobrze, bo to niezwykle potrzebna usługa. Skala zastrzeżeń pokazuje, że obywatele są świadomi zagrożenia związanego z kradzieżą tożsamości – komentuje w rozmowie z „Rz” poseł Janusz Cieszyński, który jako minister ds. cyfryzacji wprowadzał nowatorskie rozwiązanie.

Rekord w czerwcu

Rządowy rejestr zastrzeżeń numeru PESEL został uruchomiony w listopadzie ubiegłego roku i sukcesywnie się powiększał. W pierwszym miesiącu jego funkcjonowania PESEL zastrzegło 608 tys. osób, a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12954

Wydanie: 12954

Spis treści
Zamów abonament