Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Figurki króla Augusta

20 sierpnia 2024 | Kultura | Monika Kuc
Porcelanowe mopsy miały związek z wolnomularstwem
autor zdjęcia: materiały prasowe
źródło: Rzeczpospolita
Porcelanowe mopsy miały związek z wolnomularstwem

Wawel prezentuje poszukiwane przez kolekcjonerów XVIII-wieczne miśnieńskie porcelanowe figurki z nieudostępnianych prywatnych europejskich zbiorów.

Są to unikatowe dzieła Johanna Joachima Kaendlera, nadwornego rzeźbiarza, zatrudnionego w miśnieńskiej manufakturze przez króla Augusta Mocnego. 230 miniaturowych porcelanowych rzeźb zostało zaprojektowanych i modelowanych przez Kaendlera w czasach największej świetności Królewskiej Manufaktury w Miśni.

Ta pierwsza w historii monograficzna wystawa Kaendlera powstała dzięki współpracy Zamku Królewskiego na Wawelu z galerią Röbig München. Przykuwa uwagę także znakomitą aranżacją współgrającą z rokokowym wyrafinowaniem, jak i teatralnym splendorem.

Chociaż miśnieńską porcelanę nazywa się często „białym złotem”, prezentowane rokokowe dekoracje wnętrz i stołu mienią się gamą kolorów, podkreślających kruche piękno i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12954

Wydanie: 12954

Spis treści
Zamów abonament