Jak obliczyć podatek wyrównawczy do zapłaty
Obliczenie podatku wyrównawczego wymaga podjęcia kilku działań. Trzeba ustalić księgowy dochód (stratę) netto, na tej podstawie skalkulować kwalifikowany dochód (stratę) netto, następnie obliczyć kwalifikowany dochód i wyliczyć podatek.
Punktem wyjścia dla obliczenia podatku wyrównawczego jest obliczenie kwalifikowanego dochodu. Z kolei punktem wyjścia dla obliczenia kwalifikowanego dochodu jest ustalenie księgowego dochodu (straty) netto. Następnie musimy dokonać szeregu korekt, które sprowadzają księgowy dochód (stratę) netto do kwalifikowanego dochodu (straty) netto. Poprawne wykonanie tych korekt jest kluczowe dla obliczenie kwalifikowanego dochodu i wyliczenia podatku.
Księgowy dochód (strata) netto
Księgowym dochodem (stratą) netto jest pozycja, która łącznie spełnia trzy przesłanki: podlega konsolidacji, została ustalona na podstawie standardu zastosowanego w skonsolidowanym sprawozdaniu grupy oraz nie uwzględnia korekt konsolidacyjnych z tytułu wyłączenia transakcji wewnątrz grupy.
Może być tak, że księgowy wynik danego podmiotu zostanie przygotowany na podstawie zatwierdzonego standardu rachunkowości w skonsolidowanym sprawozdaniu, który nie jest akceptowalnym standardem dla celów podatku minimalnego. W takiej sytuacji podmiot ten będzie zobowiązany do dokonania korekt celem wyeliminowania istotnych różnic. Nie zagłębiając się w szczegóły, będą to pozycje istotne wartościowo, które przekraczają 75 mln euro łącznie dla wszystkich jednostek składowych grupy.
Jako że akceptowalny standard rachunkowości jest pojęciem bardzo szerokim i obejmuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta