Będą zmiany w ustawie dotyczącej tzw. neosędziów
Komisja kodyfikacyjna weźmie pod uwagę część zaleceń Komisji Weneckiej – ustaliła „Rzeczpospolita”.
Każdy z tzw. neosędziów zostanie oceniony indywidualnie przez Krajową Radę Sądownictwa. Będzie mógł się odwołać w tej kwestii do Sądu Najwyższego. Takie rozwiązania zapowiada na łamach „Rz” prof. Krystian Markiewicz, szef komisji kodyfikacyjnej ds. ustroju sądownictwa i prokuratury.
Od początku urzędowania w resorcie sprawiedliwości minister Adam Bodnar twierdzi, że problem powołań tzw. neosędziów jest jedną z najbardziej palących kwestii do rozwiązania w polskim sądownictwie. I w tym celu w ministerstwie toczą się prace nad stosownymi przepisami. Mowa o ustawie o przywracaniu ładu konstytucyjnego w wymiarze sprawiedliwości, której założenia szef resortu zaprezentował we wrześniu.
Czerwone linie
Zgodnie z tym planem powołania tzw. neosędziów są pozbawione mocy prawnej. Zostaliby oni podzieleni na trzy grupy, od czego zależałby ich dalszy los. Tzw. młodzi sędziowie, którzy po odbyciu asesury zostali powołani na pierwsze stanowisko sędziowskie otrzymaliby status powołanych zgodnie z konstytucją. Natomiast reszta tzw....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta