Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdyby Dickens żył za Stalina

21 grudnia 2024 | Plus Minus | Marcin Kube

Dwie powieści historyczne od naszych sąsiadów pozwalają spojrzeć na lata powojenne i stalinizm oczami dzieci. W zależności od przypadku i szczęścia mogła to być pełna uśmiechu bajka o czerwonej czarownicy albo krwawy horror o wilczych dzieciach.

Szczerze mówiąc, nie wiem, co bym zrobił, gdyby nie wydawnictwo KEW, czyli Kolegium Europy Wschodniej. Dla kogoś zainteresowanego literaturą i historią naszego regionu – zarówno idąc szlakiem karpackim, jak i bałtyckim – jest to podstawowa instancja, do jakiej należy się kierować po książkowe nowości oraz klasykę naszych sąsiadów.

Na koniec jesieni dostaliśmy dwa tytuły, które można z inspiracją czytać równolegle. A to dlatego, że są to książki o dzieciach i – co jeszcze ważniejsze – jest to literatura dziecięca także w wymiarze narracyjnym. To właśnie oczami najmłodszych bohaterów, za pośrednictwem ich wyobraźni i języka poznajemy powieściową rzeczywistość.

Pierwsza z nich to „Mam na imię Marytė” 58-letniego Alvydasa Šlepikasa z Litwy. Książka być może niektórym już znana, bo to drugie wydanie tej pozycji w przekładzie Pauliny Ciuckiej.

Druga z premier to „Mała towarzyszka i listy” Leelo Tungal, kolejna powieść z autobiograficznej trylogii 77-letniej prozaiczki, dramatopisarki i poetki z Estonii. Pierwszy tom – „Mała towarzyszka i dorośli” (w przekładzie Marty Perlikiewicz) – ukazał się w KEW w 2022 r.

Zarówno „Mam na imię Marytė”, jak i „Mała towarzyszka” to powieści historyczne, opowiadające o bezpośrednich latach po II wojnie światowej, tuż po...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13058

Wydanie: 13058

Zamów abonament