Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak łatwo przestać być człowiekiem

21 grudnia 2024 | Plus Minus | Andrzej Ciepły
Ok. 1700 osób przyszło na wigilię dla osób w kryzysie bezdomności i potrzebujących zorganizowaną przez Caritas na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich; Poznań, 24 grudnia 2015 r.
autor zdjęcia: Jakub Walasek/REPORTER
źródło: Rzeczpospolita
Ok. 1700 osób przyszło na wigilię dla osób w kryzysie bezdomności i potrzebujących zorganizowaną przez Caritas na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich; Poznań, 24 grudnia 2015 r.

W dobie powszechnego kryzysu mieszkaniowego i niemocy państwa w tym sektorze gospodarki szansa na poważne zajęcie się problemem bezdomności jest niemal równa zeru. A szkoda.

Popularny żart głosi, że aby tradycji świątecznej stało się zadość, puste miejsce przy wigilijnym stole powinno pozostać puste – w końcu żaden niespodziewany gość nigdy przy nim nie zasiadł. Nie mam śmiałości, aby zaproponować ci, czytelniku, jedną z wielu inicjatyw włączających osoby samotne i wykluczone do wspólnego świętowania Bożego Narodzenia, choć to z pewnością byłby dobry pomysł. W zamian postaram się rzucić nieco światła na grupę ludzi najbardziej wykluczonych ze wszystkich – osób doświadczających bezdomności.

Bezdomność to nie tylko brak miejsca zamieszkania – to ostateczny problem społeczny. To mozaika tysięcy ludzkich nieszczęść, dramatów, systemowych zaniedbań, chorób, traum, uzależnień i wielu innych czynników, które popychają ludzi ku bezdomności oraz nie pozwalają im się z niej wyrwać. Ostateczność bezdomności rozumiem jako najgłębszy poziom degeneracji społecznej, na jaki narażone są osoby w kryzysie, choć oczywiście każda osoba żyjąca na ulicy doświadcza tego w inny sposób, niekoniecznie skrajny.

Wiele rzeczy, które kojarzymy z przyczynami bezdomności, np. alkoholizm, może być także jej skutkami. Są to tzw. czynniki wykluczające – bardzo często to one doprowadzają człowieka na skraj marginesu społecznego i nie pozwalają mu na powrót na łono społeczeństwa. Może to być choroba alkoholowa,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13058

Wydanie: 13058

Zamów abonament