Perspektywy na 2025 rok: powody do ostrożnego optymizmu
O sukcesie lub porażce profesji finansowo-księgowej zadecydują dwa kluczowe czynniki – jej zdolność do adaptacji i poziom odporności – mówi Jakub Bejnarowicz, dyrektor regionalny na Europę, AICPA & CIMA.
Pojawiła się nadzieja, że po pięciu latach od wybuchu pandemii, która wstrząsnęła światową gospodarką i wywołała największy kryzys ekonomiczny od ponad wieku, globalny cykl gospodarczy wreszcie zacznie wracać do normalności. Co to oznacza dla specjalistów ds. rachunkowości i finansów?
Wszystko wskazuje na to, że świat wciąż stoi na rozdrożu, przynosząc zarówno wyzwania, jak i możliwości, które będą kształtować globalny krajobraz przez najbliższe 12 miesięcy. Poprawie stabilności gospodarki towarzyszy bowiem rosnące ryzyko w wielu innych obszarach. Rozwój sztucznej inteligencji (AI), burzliwy krajobraz geopolityczny, wyzwania klimatyczne, a także zagrożenia cybernetyczne i zwiększona presja regulacyjna – wszystkie te czynniki sprawiają, że środowisko biznesowe staje się coraz bardziej złożone.
Zrozumienie tych zmian ma niezwykle istotne znaczenie dla profesji finansowo-księgowej – zwłaszcza w kontekście kluczowych kompetencji z obszaru rachunkowości zarządczej. Dlaczego? Ponieważ zdolności w zakresie adaptacji, przywództwa i wprowadzania innowacji będą miały bezpośredni wpływ na to, w jaki sposób specjaliści ds. rachunkowości i finansów – jako eksperci w tych dziedzinach – będą mogli wspierać swoje organizacje w napędzaniu rozwoju, który pozostanie głównym strategicznym priorytetem biznesowym dyrektorów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta