PKW wyjaśni swoją uchwałę
Minister nie powinien wykonywać uchwały w sprawie dotacji dla PiS – to sedno projektowanego stanowiska PKW, do którego dotarła „Rz”. Tylko że drugi projekt każe wypłacić pieniądze.
Państwowa Komisja Wyborcza ma w poniedziałek wyjaśnić swoją uchwałę. Problem w tym, że dwóch ekspertów PKW doszło do sprzecznych wniosków.
To kolejny element w sprawie wypłaty milionowych środków z dotacji dla PiS, który rozpoczął się od uchylenia przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej SN uchwały PKW odrzucającej sprawozdanie komitetu wyborczego. W następnej uchwale z grudnia ubiegłego roku komisja sprawozdanie to przyjęła, oświadczając, że nie przesądza przy tym, czy rozstrzygnięcie organu, na podstawie którego została wydana uchwała, jest rozstrzygnięciem sądu. Minister finansów stwierdził zaś, że uchwała ta jest wewnętrznie sprzeczna, i zwrócił się do PKW o jej wyjaśnienie.
Spór o Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego sięga dalej. Może być zagrożona nawet ważność majowych wyborów prezydenckich. Sejm uchwalił właśnie tzw. ustawę incydentalną Szymona Hołowni, która ma pomóc rozwiązać problem.