Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dla nas budowa samolotów to nie tylko biznes

27 stycznia 2025 | Ekonomia i rynek | Danuta Walewska
autor zdjęcia: adrien daste
źródło: Rzeczpospolita

Nam nie chodzi tylko o maszyny cywilne. Jako grupa Embraera mamy wiele do zaoferowania w obszarze obronnym i w kształceniu kadr inżynierskich – mówi Arjan Meijer, prezes Embraer Commercial Aviation.

Najpopularniejszy teraz model embraera to E2. Kiedy wprowadzaliście go na rynek, został nazwany „łowcą zysków”. Czy teraz, po czterech latach eksploatacji w różnych liniach lotniczych, rzeczywiście zasłużył na ten przydomek?

Zdecydowanie tak. Projektując tę maszynę, wykorzystaliśmy wszystkie najbardziej nowoczesne rozwiązania i technologie, które posiadał Embraer, a które przede wszystkim umożliwiają obniżenie kosztów eksploatacji. Nie chodziło np. wyłącznie o nowy silnik, ale też o nowe skrzydła czy rozwiązania aerodynamiczne. Ta maszyna w założeniach musiała być logicznym następstwem w rozwoju Embraera.

E2 jest wprawdzie mniejszy niż samoloty wąskokadłubowe, jakie znajdują się dzisiaj na rynku, ale z drugiej strony oferuje obniżenie kosztów eksploatacji o ok. 25 proc., co pozwala przewoźnikom dochodowo otwierać nowe rynki, czego te większe maszyny nie umożliwiają. I to nie są tylko nasze zapewnienia, ale takie komunikaty mamy także od linii, które już latają E2 – czyli chociażby KLM, brazylijskiego Azula czy kanadyjskiego Portera.

Od niedawna także LOT włączył E2 do swojej floty. Czy i polski przewoźnik wysyła do was takie same komunikaty?

LOT rzeczywiście wypożyczył od amerykańskiej firmy leasingowej Azorra trzy E2. I tak, też mamy z Polski pozytywne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13085

Wydanie: 13085

Spis treści

Reklama

Zamów abonament