Podatek wyrównawczy nie pozostanie bez wpływu na transakcje M&A
Efektywną stawkę podatkową ustala się uwzględniając wszystkie polskie jednostki grupy kapitałowej, co jest wyzwaniem dla zespołów transakcyjnych, zwłaszcza w obszarach wyceny, due diligence, strukturyzacji i dokumentacji transakcyjnej.
Od 2025 r. zaczął w Polsce obowiązywać globalny podatek minimalny, zwany też podatkiem wyrównawczym. To nowa danina wdrażana w wielu krajach na podstawie tzw. Zasad GloBE (ang. the Global Anti-Base Erosion Rules), wypracowanych w ramach projektu OECD BEPS 2.0, czyli Pillar 2. Podatek ten dotyczy podatników należących do grup kapitałowych o przychodach co najmniej 750 mln euro. Jeśli efektywna stawka podatkowa (ang. effective tax rate – ETR) w danej jurysdykcji będzie niższa niż 15 proc., to trzeba będzie dopłacić różnicę. ETR będzie jednak ustalana z uwzględnieniem wszystkich polskich jednostek grupy kapitałowej, co stwarza nowe wyzwania dla zespołów transakcyjnych, zwłaszcza odnośnie do wyceny, due diligence, strukturyzacji i dokumentacji transakcyjnej.
Wpływ Pillar 2 na wycenę
Podatek wyrównawczy to dodatkowy koszt, który może obniżyć stopę zwrotu z inwestycji. Jeśli jego kwota będzie znacząca, to może wpłynąć na cenę, jaką kupujący są skłonni zapłacić za dany biznes czy udziały w spółce („target”). W modelach wyceny można pokusić się o pewne uproszczenia, ale przyjęcie ETR na poziomie 15 proc. i odniesienie jej do dochodu może dać zniekształcony wynik. Sposób obliczania tego podatku jest bowiem skomplikowany i wymaga wielu korekt w stosunku do dostępnych danych finansowych.
Warto pamiętać, że nabycie targetu należy analizować...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta