Jaki VAT od wydania nieruchomości w ramach umorzenia udziałów
Przeniesienie przez spółkę z o.o. i akcyjną na wspólnika prawa do dysponowania nieruchomością jako forma uregulowania zobowiązania z tytułu umorzenia udziałów czy akcji, podlega VAT. Niekiedy jednak taka czynność może korzystać ze zwolnienia od tego podatku.
W myśl przepisów kodeksu spółek handlowych (k.s.h.) udział w spółce z o.o. może być umorzony jedynie po wpisie spółki do rejestru i tylko w przypadku, gdy umowa spółki tak stanowi. Umorzenie może nastąpić za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę (umorzenie dobrowolne) albo bez jego zgody (umorzenie przymusowe). Przesłanki i tryb przymusowego umorzenia określa umowa spółki. Umorzenie udziału wymaga uchwały zgromadzenia wspólników, która powinna określać w szczególności podstawę prawną umorzenia i wysokość wynagrodzenia przysługującego wspólnikowi za umorzony udział (art. 199 § 1 i 2 k.s.h.).
Natomiast w spółce akcyjnej akcje mogą być umorzone, w przypadku gdy statut tak stanowi, za zgodą akcjonariusza w drodze ich nabycia przez spółkę (umorzenie dobrowolne) albo bez zgody akcjonariusza (umorzenie przymusowe). Umorzenie dobrowolne nie może nastąpić częściej niż raz w roku obrotowym. Przesłanki i tryb przymusowego umorzenia określa statut. Umorzenie akcji wymaga uchwały walnego zgromadzenia (art. 359 § 1 i 2 k.s.h.).
Zdarza się, że rozliczenie z wys- tępującym ze spółki wspólnikiem, którego udziały/akcje są umarzane, przybiera postać niepieniężną. Z tego tytułu może on otrzymać m.in. nieruchomość. Przeanalizujmy skutki takiej transakcji na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta