Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie wolno nam zapomnieć, nie wolno nam milczeć

27 stycznia 2025 | Komentarze | Michał Szułdrzyński

Auschwitz to symbol zbrodni i dehumanizacji, ale też miejsce nadziei, które zmusza do fundamentalnych pytań o dobro i zło w człowieku. 80. rocznica wyzwolenia obozu to czas hołdu dla ofiar i refleksji nad tym, jak uczyć przyszłe pokolenia odpowiedzialności za historię.

Są w polskim kalendarzu rocznic takie dni, w których wspominamy coś, co każdego przerasta. 80. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau to właśnie jeden z nich. Choć wiemy, że obozy wymyślili i zbudowali Niemcy, znani z imienia i nazwiska nazistowscy zbrodniarze, szaleństwo nienawiści, które doprowadziło ich do władzy parę lat wcześniej, cieszyło się poparciem jednego z najbardziej cywilizowanych narodów Europy. W połowie XX wieku wykorzystano najnowocześniejsze zdobycze nauki i techniki, by zabijanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13085

Wydanie: 13085

Spis treści

Reklama

Zamów abonament