Reforma "pierwszego rzutu"
Adam Strzembosz, pierwszy prezes Sądu Najwyższego
Reforma "pierwszego rzutu"
Całkiem nieprzypadkowo wpadło mi do rąk sprawozdanie z prac Zespołu do Spraw Reformy Struktury Organizacyjnej Sądownictwa.
Przygotowane jeszcze za rządów poprzedniego ministra sprawiedliwości, jest z pewnością ciekawym dokumentem. Nie chcę go oczywiście streszczać, gdyż nie mam do tego żadnego prawa - nie byłem współautorem, nie zamierzam być recenzentem. Pragnę jedynie powiedzieć, że przedstawia dwa warianty reformy. Pierwszy to przebudowa całego sądownictwa z powołaniem czwartego jego szczebla - sądów grodzkich. Drugi to wariant "przejściowy", sprowadzający się do zracjonalizowania istniejącej struktury sądownictwa i utworzenia 400-420 dodatkowych jednostek organizacyjnych stanowiących komórki sądów rejonowych działające poza ich siedzibami, czyli wydziały zamiejscowe o kompetencjach projektowanych dla sądów grodzkich lub takichże wydziałów, ale utworzonych w siedzibach (i budynkach) sądów rejonowych. Raport zamyka się oceną kosztów reformy składających się, co najmniej, z zatrudnienia nowych sędziów i urzędników oraz wybudowania lub wyremontowania budynków dla tych sądów.
Są to cyfry bardzo znaczne i można żywić obawę, czy w przyszłym roku budżetowym znajdą się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta