Czy OBWE jest nam potrzebna
BEZPIECZEŃSTWO EUROPEJSKIE
Trzeba się obawiać polityki Moskwy. Rosja nie zarzuci dążenia, by zminimalizować skutki poszerzenie NATO do granic byłego ZSRR.
Czy OBWE jest nam potrzebna
MARIA WňGROWSKA
Przejęcie przez Polskę przewodnictwa Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w 1997 rokubyło kontrowersyjne od samego początku. Ale 1 stycznia stało sięfaktem. Koalicji AWS i UW przyjdzie realizować zobowiązanie, które podjęła SLD -- PSL.
Rząd będzie więc musiał balansować, tak by nie narazić się na zarzut umniejszania roli Organizacji, zwłaszcza ze strony naszych wschodnich sąsiadów, ale przede wszystkim, aby nie powstała najmniejsza wątpliwość -- w naszym kraju bądź na Zachodzie -- że zaangażowanie w prace OBWE odbywa się kosztem zbliżenia do NATO, Unii Europejskiej i Unii Zachodnioeuropejskiej.
Warto najpierw skonstatować dwie rzeczy. Po pierwsze jest wiele dowodów na to, że w kierownictwie Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ministerstwa Obrony Narodowej panuje pełna świadomość "zagrożeń" politycznych, jakie wiążą się z przewodniczeniem OBWE w okresie, w którym będzie negocjowany dokument wyznaczający model bezpieczeństwa dla XXI wieku: Karta Bezpieczeństwa Europejskiego. Ale istnieje też ryzyko, że podczas przewodniczenia OBWE, co związane będzie z dużym wysiłkiem organizacyjnym,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta