Do restrukturyzacji przez prywatyzację
Stawianie przez rząd firmy lub całego sektora "na nogi" kończy się kładzeniem ich "na łopatki"
Do restrukturyzacji przez prywatyzację
JAN MACIEJA
Ostatnie wydarzenia w Ursusie i stanowisko ministra Wąsacza w sprawie prywatyzacji tego przedsiębiorstwa skłaniają do sformułowania kilkunastu wniosków i zasad dotyczących prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych. Wnioski te wynikają z badań nad przekształceniami własnościowymi w Polsce i w innych krajach Europy Środkowej i Południowej.
Po to, aby prywatyzacja przebiegała sprawnie (szybko) musi istnieć zgoda co do zasad jej prowadzenia. Poniżej przedstawiam najważniejsze z tych zasad.
Przede wszystkim - - dokończyć
Należałoby przede wszystkim skoncentrować się na dokończeniu prywatyzacji w ciągu około 4 lat, a nie na jałowym jej perfekcjonizmie. Trzeba zdecydowanie pójść na ilość. Badania Banku Światowego, a także prowadzone w kierowanym przeze mnie Zakładzie Funkcjonowania Gospodarki Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN wskazują, że wybór metody (ścieżki) prywatyzacji nie wywiera zauważalnego wpływu na efektywność sprywatyzowanych przedsiębiorstw. Niezależnie od wybranej metody prywatyzacji efektywność przedsiębiorstw sprywatyzowanych jest taka sama. Teza o przewadze polskiej prywatyzacji nad czeską (powszechne uwłaszczenie) nie znajduje potwierdzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta