Sprzedaż przedsiębiorstwa: jakie korzyści finansowe dla pracowników
Po ośmiu miesiącach doświadczeń
Poprzedni artykuł na ten temat
Sprzedaż przedsiębiorstwa: jakie korzyści finansowe dla pracowników
ADAM PŁOCIŃSKI
Ustawa o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (dalej - ukp) kusi pracowników przedsiębiorstwa państwowego do poparcia jego przekształcenia możliwością uzyskania korzyści finansowych. Trochę też ich irytuje przez pozbawienie możliwości zgłaszania sprzeciwu od decyzji o prywatyzacji bezpośredniej, ale argument finansowy potrafi przezwyciężyć niejedną irytację. Zwłaszcza że pracownicy mają pełną świadomość, iż dotąd nie zdarzyło się, by do prywatyzacji przedsiębiorstwa doszło wbrew woli jego załogi. Dziś nie mają wprawdzie prawnych możliwości zablokowania prywatyzacji, za to pozaprawne możliwości okazania niezadowolenia pozostają niewyczerpane i dość skuteczne, zwłaszcza wobec zatroskanych o swoją przyszłość polityków.
Zgodnie z art. 48 ust. 3 ukp na kupującego został nałożony obowiązek przekazania kwoty do 15 proc. ceny za przedsiębiorstwo (ale nie więcej niż kwota obliczona według wskazanego w ukp wskaźnika) na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (dalej - zfśs). Jej wysokość zależy od uzgodnień zawartych między nabywcą przedsiębiorstwa, jego organem założycielskim (prawie zawsze jest nim wojewoda) i ministrem Skarbu Państwa. Jeżeli strony się tak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta