Taniej niż w Argentynie
Ile będą wynosiły prowizje
Taniej niż w Argentynie
KRZYSZTOF ROSIŃSKI
Konstrukcja II filara projektowanego systemu ubezpieczeń społecznych*) w Polsce wzbudza wiele kontrowersji. Jednym z częściej poruszanych tematów jest koszt funkcjonowania otwartych funduszy emerytalnych. Jak będą kształtowały się prowizje i opłaty w funduszach emerytalnych? Czy rzeczywiście będą one wysokie? Czy istnieją inne, tańsze możliwości? Porównując polski system z przykładami z krajów latynoamerykańskich można założyć, że zasadne jest tworzenie specjalnych instytucji, zajmujących się zarządzaniem i obsługą obowiązkowych funduszy emerytalnych. Dzięki nim przyszły emeryt może liczyć na nie tylko na zarządzanie aktywami, lecz również na profesjonalną obsługę.
W rozdziale 14 ustawy z 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (DzU. nr 139 z 20.11.1997 r., poz. 934) określono, iż otwarty fundusz emerytalny (OFE) może pobierać opłaty wyłącznie w następujący sposób:
1) prowizja potrącana każdorazowo od składki do funduszy, przy czym może ona być różnicowana jedynie ze względu na staż członkowski w danym OFE,
2) prowizja za zarządzanie aktywami przez powszechne towarzystwo emerytalne limitowana do 0,05 proc. miesięcznie i naliczana od wartości aktywów,
3) opłata karna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta