Lista zaostrzeń
Kodeks karny
Lista zaostrzeń
JANUSZ WOJCIECHOWSKI
Kodeks karny, który wejdzie w życie 1 września 1998 r., jest powszechnie postrzegany jako bardziej liberalny niż jego poprzednik z 1969 r. Opinia ta nie w pełni odpowiada rzeczywistości.
W nowym kodeksie karnym (dalej - n.k.k.) istotnie można znaleźć wiele przykładów złagodzenia represji karnej, np. zniesienie kary śmierci, obniżenie dolnej granicy kary pozbawienia wolności z 3 do miesiąca, złagodzenie sankcji za wiele przestępstw opisanych w części szczególnej. Zawiera on jednak wiele rozwiązań idących w przeciwnym kierunku, prowadzących do zaostrzenia odpowiedzialności w porównaniu z poprzednim stanie prawnym. Warto przedstawić przynajmniej niektóre z nich.
Rozszerzenie nieodpowiedzialności nieletnich
Spośród rozwiązań zawartych w części ogólnej n.k.k. charakter zmiany zaostrzającej ma zawarte w art. 10 par. 2 obniżenie granicy wieku odpowiedzialności karnej nieletnich. Zasadnicza granica pozostała bez zmian i wynosi 17 lat, obniżono natomiast - z 16 do 15 lat - granicę wieku, od której następować może "dorosła" odpowiedzialność karna za niektóre najcięższe przestępstwa. Dotyczy to m.in. zabójstwa, rozboju, zgwałcenia, ciężkiego uszkodzenia ciała, sprowadzenia katastrofy, aktów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta