Spór o zbiory Chardżyjewa
Spór o zbiory Chardżyjewa
W Muzeum Sztuki Współczesnej Stedelijk w Amsterdamie prezentowanych jest 79 nieznanych prac Kazimierza Malewicza (1878-1935), rosyjskiego pioniera sztuki abstrakcyjnej. Wystawione rysunki pochodzą ze zbiorów rosyjskiego kolekcjonera Nikołaja Chardżyjewa (1903-1996). Jego legendarna kolekcja prac rosyjskiej awangardy została przed kilku laty przeszmuglowana z Rosji do Amsterdamu.
Prace Malewicza na papierze zostały dopiero teraz po raz pierwszy przedstawione szerokiej publiczności - przez lata spoczywały w tekach kolekcji Chardżyjewa. Obejmują prawie cały okres twórczości Malewicza, od okresu symbolicznego (1907-1908), po figuratywny (ok. 1932). - Dla znawców jest to niezwykła okazja do pogłębienia wiedzy o Malewiczu - twierdzą organizatorzy. Niektóre z rysunków są pracami studyjnymi płócien będących w posiadaniu muzeum. Placówka ta bowiem szczyci się największym - poza Rosją - zbiorem dzieł Malewicza, zakupionym przez muzeum Stedelijk przed czterdziestu laty.
Bezpieczne miejsce
Kolekcja Chardżyjewa, będąca zbiorem prac malarzy oraz archiwum literackim rosyjskiej awangardy z lat 20. i 30. naszego wieku, gromadzona była przez jej właściciela latami. Znalazły się w niej prace Kazimierza Malewicza, Michaiła Matuszyna,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta