Nowe ustawy i nowe warunki
RYNEK KAPITAŁOWY
Dylematy rozwoju w okresie transformacji
Nowe ustawy i nowe warunki
EDMUND PIETRZAK
MACIEJ DZIERżANOWSKI
TOMASZ SOWIńSKI
Skupianie się na prawnoorganizacyjnych oraz technicznych aspektach funkcjonowania rynku kapitałowego to cecha charakterystyczna większości poświęconych temu komentarzy i analiz. Odniesienia do makroekonomicznych funkcji tego rynku są na ogół marginalne, co dotyczy również prezentacji dwóch nowych, bardzo ważnych dla rozwoju rynku kapitałowego ustaw.
Dla dalszych losów polskiego rynku kapitałowego rok 1997 był rokiem szczególnym z tego powodu, że ukończone zostały prace nad nowym prawem o publicznym obrocie papierami wartościowymi oraz ustawą o funduszach inwestycyjnych. Wiele wskazuje jednak na to, że te dwa akty prawne, które funkcjonują odpowiednio od 4 stycznia i 21 lutego 1998 r. , nie będą w stanie przezwyciężyć zarysowanych ograniczeń rozwoju rynku kapitałowego.
Niekorzystne zapisy
Ustawa z 21 sierpnia 1997 r. Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi przewiduje wprowadzenie wielu modyfikacji i nowych elementów, które będą zwiększać sprawność funkcjonowania i efektywność polskiego rynku kapitałowego, oraz realizuje cel, jakim jest dostosowanie polskich regulacji do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta