Ponad pół miliarda złotych dla spółek
Ponad pół miliarda złotych dla spółek
W początkowym okresie funkcjonowania funduszy pojawiały się zastrzeżenia o zbyt małych efektach programu NFI jako programu prywatyzacyjnego. Stopniowo zastrzeżenia te cichły, gdy pojawiały się pierwsze transakcje. A teraz chyba już nikt nie ma wątpliwości, że prywatyzacja w NFI postępuje szybko: jak wynika z szacunkowych danych Stowarzyszenia Narodowych Funduszy Inwestycyjnych, podpisane do końca 1997 roku umowy (nie wszystkie zostały jeszcze sfinalizowane) sprzedaży pakietów większościowych akcji lub udziałów dotyczą prawie co dziesiątego przedsiębiorstwa. Niezależnie od tego w kilkunastu spółkach pojawili się inwestorzy obejmujący nowe akcje.
Coraz więcej jest też firm publicznych w programie NFI. Do końca ubiegłego roku na warszawskiej giełdzie było notowanych 16 z tych spółek, a 9 - na rynku pozagiełdowym. Dziesięć innych było już dopuszczonych do publicznego obrotu. Można więc powiedzieć, że co czternasta spółka z programu NFI była już publiczna.
Sprzedaż, upadłość i likwidacja
Aktywność funduszy i firm zarządzających była wyjątkowo duża w końcu ubiegłego roku. Było to zrozumiałe, gdyż usiłowano np. zakończyć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta