Wiele istotnych kwestii niezostało rozstrzygniętych
GLOSA
Jednoosobowa spółka prawa obcego: pytania i wątpliwości
Wiele istotnych kwestii niezostało rozstrzygniętych
LECH ŻYż YLEWSKI
Poważne wątpliwości budzi postanowienie Sądu Najwyższego z 28 kwietnia 1997 r. (sygn. akt II CKN 133/ 97) , w którym orzekł, że jednoosobowa spółka prawa obcego, mająca cechy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w rozumieniu przepisów kodeksu handlowego, nie może być jedynym wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Krytyczne stanowisko wobec tezy SN wyrazili w "Rz" z 17 grudnia 1997 r. Robert Niczyporuk i Marek N. Zdanowicz i na uzasadnienie przytoczyli wiele argumentów. Podzielając niektóre z nich, pragnę wskazać dodatkowe.
Najpierw krótkie przypomnienie. Niemiecka spółka z o. o. (Gessellschaft mit beschränkter Haftung) z siedzibą w Hamburgu, której jedynym udziałowcem była spółka akcyjna prawa austriackiego z siedzibą w Wiedniu, w styczniu 1996 r. zawiązała w jednej z krakowskich kancelarii notarialnych polską spółkę z o. o. , w której objęła 100 proc. udziałów. Sąd rejonowy odmówił zarejestrowania tej spółki, powołując się na art. 158 § 3 k. h. ("jedynym wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie może być inna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta