Michał Bobrzyński
LEKSYKON PRAWNIKOW POLSKICH
Michał Bobrzyński
Późniejszy wybitny historyk prawa, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, wreszcie -- namiestnik Galicji, urodził się 30 września 1849 r. w Krakowie. Jego ojciec, Jan Bobrzyński, był lekarzem. Michał Bobrzyński w 1867 r. ukończył Gimnazjum św. Anny, po czym rozpoczął studia w Uniwersytecie Jagiellońskim, które przyniosły mu w lipcu 1872 r. doktorat prawa. Studiował w latach, w których dokonała się polonizacja UJ, a studiującą młodzież pociągały wykłady historii i literatury polskiej.
Michał Bobrzyński uczęszczał więc na wykłady prof. Józefa Szujskiego, a następnie pozostawał pod wpływem badań prof. Antoniego Zygmunta Helcla, wydawcy "Starodawnych Prawa Polskiego Pomników". Stosując metodę historyczno-prawniczą, pod wpływem zarówno Szujskiego, jak i Helcla, Bobrzyński, który postanowił poświęcić się nauce historii prawa polskiego, swą rozprawę habilitacyjną, napisaną w rok po doktoryzacji, zatytułował: "O ustawodawstwie nieszawskim Kazimierza Jagiellończyka" (1873) .
W 1875 r. , po podróży naukowej do Niemiec, gdzie studiował u Rudolfa Sohma, Bobrzyński rozszerzył swą specjalizację, habilitując się z historii prawa niemieckiego. Po dwóch latach został profesorem nadzwyczajnym obu tych przedmiotów, a w 1879 r. -- profesorem zwyczajnym....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta