Szanse i zagrożenia
Na dłuższą metę globalizacja niesie ze sobą więcej korzyści niż strat
Szanse i zagrożenia
MAREK DňBROWSKI
Globalizacja to nic innego, jak szybko postępująca integracja dotąd odrębnych krajowych rynków finansowych w jeden rynek ogólnoświatowy. Do pewnego stopnia jest ona związana ze wzrostem światowego handlu towarami i usługami a także z pogłębiającą się specjalizacją i skomplikowaniem tych obrotów. Ale zasadnicze znaczenie mają tu czynniki regulacyjne i techniczne, takie jak liberalizacja obrotów kapitałowych, deregulacja sektora finansowego (np. zniesienie limitów stóp procentowych, administracyjnej segmentacji rynku itp. ), otwarcie tego sektora dla kapitału zagranicznego, wreszcie rozwój techniki komputerowej, informatyki, telekomunikacji itp. , umożliwiający zawieranie olbrzymich transakcji finansowych w ciągu kilku lub kilkunastu sekund.
Czynnik techniczny tłumaczy też, dlaczego integracja międzynarodowego rynku finansowego odbywa się szybciej niż międzynarodowych rynków towarowych. Koszty "transportu" są tu bowiem o wiele niższe, a płynny charakter specyficznego przedmiotu transakcji, jakim jest pieniądz, utrudnia stosowanie różnego rodzaju selektywnych instrumentów protekcyjnych, które spowolniają liberalizację handlu światowego i umożliwiają regionalną segmentację...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta