Czy może być taniej
POLEMIKI
Reforma systemu emerytalnego
Czy może być taniej
MICHAŁ SZCZUREK
Na łamach "Rzeczpospolitej" pojawiło się już kilka tekstów dotyczących reformy ubezpieczeń społecznych. Marek Żytniewski krytykował niektóre rozwiązania ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (dalej -- jako ustawa) twierdząc, że ich konsekwencją będą bardzo wysokie opłaty sięgające, przy pewnych założeniach, 18 proc. składki. Krzysztof Rosiński argumentował, że jeśli analizować sumę kosztów, to duże znaczenie ma nie tylko opłata pobierana przez powszechne towarzystwo emerytalne (PTE) jako procent składki, ale i opłata za zarządzenie (procent aktywów) . Przyrównując koszty systemu w Polsce do rozwiązań argentyńskich, procent składki potrącanej przez PTE mógłby wynosić jedynie 9, 6 proc.
Dyskusja dotycząca II filaru ogranicza się dotychczas do wymiany zdań adwersarzy. Krytycy zwracają uwagę na kosztowność niektórych rozwiązań ostrożnościowych, autorzy programu twierdzą, że wymaga tego bezpieczeństwo systemu. Choć trudno w sposób bezstronny rozsądzić sprzeczność między bezpieczeństwem i efektywnością, to warto badać skutki uboczne poszczególnych regulacji i skalę tych skutków. Oczywiście, dokładna analiza ilościowa jest tu niemożliwa, podobnie jak trudno rozstrzygnąć, czy dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta