Na praczy - Agencja
PROPOZYCJA USTAWY
Brudne pieniądze
Na praczy - Agencja
WIESłAW JASIńSKI
Integracja rynku usług finansowych oraz rozwój technologii bankowych oznaczają większy przepływ kapitałów i szybkość obrotu przy zmniejszonej kontroli, co z kolei ułatwia lokowanie w sektorach bankowych dochodów z szarej strefy. Pranie pieniędzy staje się procederem międzynarodowym, zwiększa się odległość między miejscami generowania nielegalnych zysków i ośrodkami ich legalizacji, operacje składające się na ten proceder są coraz bardziej utajnione. Wszystko to skłania ustawodawców państw starających się o członkostwo w Unii Europejskiej, także Polski, do przyjmowania rozwiązań zbliżonych do dyrektywy Rady Wspólnot Europejskich z 10 czerwca 1991 r. w sprawie ochrony systemu finansowego przed wykorzystywaniem go do prania pieniędzy. Nie oznacza to, że Polska musi mechanicznie i bezkrytycznie włączyć przepisy wspólnotowe do własnego systemu prawnego. W procesie dostosowania powinny być uwzględnione realia gospodarki i jej przeobrażeń, a także specyfika systemu prawnego. Ma to znaczenie tym większe, że zwalczanie prania pieniędzy wymaga zmian w wielu dziedzinach prawa.
Prawny system zwalczania prania pieniędzy, na wzór tych, które funkcjonują wpaństwach zachodnioeuropejskich, powinien obejmować środki karnoprawne i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta