Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W stronę zielonej Unii

16 lutego 1998 | Nauka i Technika | KF

W Polsce gospodarstwa ekologiczne zajmują zaledwie 3 promile ziemi uprawnej

W stronę zielonej Unii

KRYSTYNA F OROWICZ

Żywności ekologicznej na rynku przybywa, sklepów z produktami naturalnymi też. A co z konsumentami? Wśród ponad tysiąca o sób ankietowanych znak "Ekolandu" - Stowarzyszenia Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi rozpoznaje 21 proc. Blisko 5 proc. nie słyszało o takiej żywności w ogóle.

Na terenie kraju mamy 236 gospodarstw ekologicznych. Zajmują zaledwie 3 promile ziemi uprawnej. W porównaniu zokoło 2, 5 mln małych gospodarstw rolnych w naszym kraju te ze "zdrową" produkcją są jeszcze ciągle przysłowiową "kroplą w morzu". Połowa polskich gospodarstw ma powierzchnię mniejszą niż 10 ha. Niska rentowność takich upraw jak ryż, przenżyto, ziemniaki i buraki cukrowe, jak również duża różnorodność biologiczna uprawianych gatunków roślin i zwierząt hodowlanych mogłyby utrudnić integrację polskiego rolnictwa z UE - twierdzą urzędnicy zresortu rolnictwa. - Jednak te właśnie "wady" naszego rolnictwa dają mu szanse, które można pogodzić z potrzebami UE - powiedział prof. Mieczysław Górny z SGGW, wielki propagator rolnictwa ekologicznego w Polsce.

Nawet polscy inżynierowie genetycy lansują tezę, że przebudowa produkcji roślinnej i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1311

Spis treści
Zamów abonament