W stronę zielonej Unii
W Polsce gospodarstwa ekologiczne zajmują zaledwie 3 promile ziemi uprawnej
W stronę zielonej Unii
KRYSTYNA F OROWICZ
Żywności ekologicznej na rynku przybywa, sklepów z produktami naturalnymi też. A co z konsumentami? Wśród ponad tysiąca o sób ankietowanych znak "Ekolandu" - Stowarzyszenia Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi rozpoznaje 21 proc. Blisko 5 proc. nie słyszało o takiej żywności w ogóle.
Na terenie kraju mamy 236 gospodarstw ekologicznych. Zajmują zaledwie 3 promile ziemi uprawnej. W porównaniu zokoło 2, 5 mln małych gospodarstw rolnych w naszym kraju te ze "zdrową" produkcją są jeszcze ciągle przysłowiową "kroplą w morzu". Połowa polskich gospodarstw ma powierzchnię mniejszą niż 10 ha. Niska rentowność takich upraw jak ryż, przenżyto, ziemniaki i buraki cukrowe, jak również duża różnorodność biologiczna uprawianych gatunków roślin i zwierząt hodowlanych mogłyby utrudnić integrację polskiego rolnictwa z UE - twierdzą urzędnicy zresortu rolnictwa. - Jednak te właśnie "wady" naszego rolnictwa dają mu szanse, które można pogodzić z potrzebami UE - powiedział prof. Mieczysław Górny z SGGW, wielki propagator rolnictwa ekologicznego w Polsce.
Nawet polscy inżynierowie genetycy lansują tezę, że przebudowa produkcji roślinnej i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta