Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Europa, etatyzm, wybory

16 lutego 1998 | Ekonomia | MR

Tydzień w gospodarce

Europa, etatyzm, wybory

Trudno jest być prorokiem we własnym kraju, ale tym łatwiej zostać nim w obcym. Wskazuje na to przykład głównego komentatora brytyjskiego dziennika "The Times", ekonomisty wykształconego w Harvardzie, dawniej publicysty " The Economist" i "Financial Times", Anatole Kaletsky'ego. Jego ocena sytuacji gospodarczej Niemiec, opublikowana w ubiegłym tygodniu, zyskała sobie w RFN ogromny rozgłos, a przecież Kaletsky nie napisał niczego, czego i tak by nie wiedziano -- Niemcy skazane są na lata, jeśli nie dziesięciolecia masowego bezrobocia, niskich nakładów inwestycyjnych i deindustrializacji. Powodem jest niekonkurencyjność gospodarki i tchórzostwo polityków, którzy nie odważają się nawet podnieść tego problemu, nie mówiąc już o próbie jego rozwiązania.

Niemcy czują się wciąż jeszcze jako serce europejskiego przemysłu, ale tak samo myślano w Pittsburghu, Chicago i Detroit w latach 60. i 70. -- zanim te zagłębia przemysłowe obróciły się na 20 lat w popiół -- napisał Kaletsky, wskazując, że w zintegrowanej Europie, posiadającej wspólną walutę, a więc bez nadziei na wahania kursów walut i różnice w poziomie inflacji,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1311

Spis treści
Zamów abonament