Leasing po nowemu
PODATKI
Co przewiduje projekt zmian
Leasing po nowemu
Przedstawiamy dziś dalsze założenia projektu uregulowania leasingu w prawie cywilnym. Jeżeli tylko zostałby on uchwalony przez Sejm, mógłby stać się podstawą do stworzenia podatkowej ustawy leasingowej.
Przypomnijmy, że projekt został przygotowany przez prof. Jerzego Poczobuta i uzupełniony o ustalenia Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego. Należy jednak liczyć się z tym, że nie jest to jeszcze wersja ostateczna i że mogą być wprowadzone do niej -- na skutek uwag Ministerstwa Finansów i środowisk leasingowych -- zmiany.
Przypomnijmy też, że autor projektu proponuje, by za leasing uznać umowę, w której finansujący (dziś zwany leasingodawcą) zobowiązywałby się nabyć rzecz i oddać ją korzystającemu (czyli leasingobiorcy) do używania lub również pobierania pożytków przez czas oznaczony. Korzystający natomiast zobowiązywałby się zapłacić mu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej kosztowi nabycia rzeczy przez finansującego.
Do leasingu zaliczano by również taką umowę, w której wynagrodzenie byłoby tylko "nieznacznie niższe" od kosztu nabycia rzeczy.
Za leasing uważano by też umowę, w której finansujący zobowiązałby się nie do nabycia rzeczy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta