Prawnicze spory i waśnie
ROZWAŻANIA
Adam Zieliński, rzecznik praw obywatelskich
Prawnicze spory i waśnie
Badania opinii publicznej wskazują, że w ostatnim czasie zaufanie do organów ochrony prawnej osłabło. Rośnie przyzwolenie na zwiększenie efektywności działania władzy publicznej nawet kosztem ograniczania wolności i praw obywateli. Coraz częściej bowiem obserwujemy zniecierpliwienie, gdy ktoś powołuje się na granice, jakie wyznaczają zasady państwa prawnego, sceptycyzm wobec osób, które zajmują się ochroną praw obywatelskich, przeświadczenie, że przyczyną różnych złych zjawisk są jakieś libertyńskie i oderwane od życia mrzonki.
Wynika to głównie z powszechnie widocznych kłopotów, z jakimi borykają się niektóre organa państwowe. Uważa się, że nie potrafią one skutecznie przeciwstawić się naruszeniom prawa, są powolne, nie zawsze właściwie reagują na potrzeby społeczne. Sporo "zasług" w kształtowaniu takich negatywnych opinii mogą sobie jednak przypisać same te organa. Oto kilka przykładów:
Na temat tzw. eksperymentu radomskiego wypowiedziały się trzy organa państwowe: rzecznik praw obywatelskich, minister sprawiedliwości i minister spraw wewnętrznych i administracji. Ich zdania były zgrubsza rzecz biorąc zgodne. Słusznie poszukując środków zapobiegania demoralizacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta