Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska droga do NATO

19 marca 1998 | Świat | MW

Polska droga do NATO

MARIA WňGROWSKA

Dążenie III Rzeczypospolitej do sojuszu północnoatlantyckiego wynikło przede wszystkim z przesłanek politycznych -- i czas, jaki od podjęcia takiej strategicznej decyzji nas dzieli, niczego w tej mierze nie zdezaktualizował. Perspektywa bliskiego już członkostwa w NATO oznacza dla Polski dołączenie do wspólnoty demokratycznych, najwyżej rozwiniętych gospodarczo i cywilizacyjnie państw, które są połączone w sojuszu obronnym na podstawie suwerennych decyzji każdego z nich.

Akces do NATO jest konsekwencją ustrojowych przemian, jakie zaczęły się w Polsce w 1989 roku, ale trudno dokładnie określić moment, w którym zapadła konkretna decyzja w tej sprawie. Polscy politycy, zwłaszcza z pierwszego niekomunistycznego rządu, premier Tadeusz Mazowiecki i minister spraw zagranicznych Krzysztof Skubiszewski, byli świadomi, że na przełomie lat 80. i 90. niekoniecznie całkiem jednoznacznie należało artykułować owo dążenie. Chcieli jednak, by w razie zagrożenia bezpieczeństwa Polski NATO nie pozostało wobec nas "obojętne".

Z dzisiejszej perspektywy Polska droga do NATO prowadziła prosto. Jedynie niektórzy politycy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1339

Spis treści
Zamów abonament