O wyborach i reformie samorządowej
SEJM
Wybór ze stenogramu
O wyborach i reformie samorządowej
Kazimierz Marcinkiewicz (AWS)
Przesunięcie terminu wyborów z czerwca na wrzesień nie jest zmianą kadencji rady. Nie jest więc zmianą konstytucyjną. Nie ma także sprzeczności z konstytucją. W opiniach Biura Studiów i Ekspertyz Kancelarii Sejmu jest zdanie, że dopuszczalność przesunięcia terminu wyborów do rad gmin o dwa miesiące, jak w propozycji zawartej w projekcie ustawy, nie można kwestionować tak co do zasady, jak i z uwagi na małą skalę zmian. Unia Metropolii Polskich wyraźnie wskazuje, że "wybory samorządowe do rad gmin, powiatów i samorządu regionalnego powinny odbyć się w jednym terminie". Po pierwsze jest to wielkie udogodnienie dla wyborców, jeżeli tylko raz w roku odbędzie się kampania wyborcza do wszystkich szczebli samorządu. Po drugie warto wspomnieć ooszczędnościach. Wybory to ok. 100 mln zł, kampania wyborcza to również ogromne koszty. Wybory w jednym terminie to także lepsza możliwość dotarcia do społeczeństwa.
Tadeusz Wrona (AWS)
W projekcie zaproponowano zmianę liczby radnych w gminach, przez zmianę sposobu naliczania przedstawicieli społeczności lokalnej w radach gmin. Można zapytać, jak jest w innych krajach. Podam tylko jeden przykład. W Stanach Zjednoczonych w Chicago trzymilionowe centrum,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta