Wyrównanie historycznej niesprawiedliwości
W Senacie o poszerzeniu NATO
Wyrównanie historycznej niesprawiedliwości
Senat USA rozpoczął we wtorek debatę plenarną nad ratyfikacją przyjęcia Polski, Czech i Węgier do NATO. Jest mało prawdopodobne, aby rezolucja w sprawie rozszerzenia sojuszu została uchwalona do piątku. Najpewniej sprawa przeciągnie się do początku przyszłego tygodnia.
Na Kapitolu powstała skomplikowana sytuacja parlamentarna - Senat rozpatruje jednocześnie kilka projektów ustaw. Kiedy senatorzy przegłosowali kontynuowanie nie kończącej się dyskusji nad finansowaniem szkolnictwa, przywódca republikańskiej większości, senator Trent Lott, wykorzystując swoje uprawnienia, obwieścił, że wprowadza opóźnioną już sprawę rozszerzenia NATO pod obrady Senatu.
Przewodniczący senackiej komisji spraw zagranicznych Jesse Helms, jeden z najbardziej konserwatywnych republikanów, przedstawił zatwierdzoną przez komisję stosunkiem głosów 16 do 2 rezolucję ratyfikacyjną. Helms podkreślił, że USA zakładają, iż po rozszerzeniu NATO "stosunki z Rosją będą owocne, jeżeli - i tu Helms z naciskiem powtórzył - jeżeli Rosja będzie przestrzegała zasad demokracji".
Senator Helms stwierdził, że "jeżeli, jak twierdzą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta