Oddłużenie i inwestycje
Sprzedaje 1, 5 mln akcji
Oddłużenie i inwestycje
Bardzo dobra rentowność Yawalu, wysokie zyski i wspaniałe -- prezentowane przez zarząd spółki -- perspektywy rozwoju prowokują do postawienia pytania: dlaczego właściciele spółki chcą się dzielić z innymi tak wspaniałym biznesem. Odpowiedź brzmi: rozwoju spółki nie da się już dłużej finansować środkami własnymi i kredytem, a dotychczasowi akcjonariusze, tak jak inni właściciele prywatnych firm giełdowych "chcieliby poczuć siłę swoich pieniędzy".
Mający swą siedzibę w Częstochowie Yawal jest trzecim co do wielkości polskim producentem profili aluminiowych dla budownictwa i ma od 12 do 15 proc. rynku. Największymi graczami i konkurentami są Metalplast Bielsko-Biała (ok. 34 proc. rynku) , Raynaers (27 proc. ) i Wicona (10 proc. ).
Spółka większość swej produkcji sprzedaje w kraju (w 1996 r. -- 92 proc. ), a eksport kieruje do krajów Europy Środkowej i Wschodniej (w 1996 r. były to głównie Czechy i Słowacja) . Do 2000 r. eksport ma stanowić do 20 proc. sprzedaży.
Produkcja firmy, tak jak wszystkich firm związanych z budownictwem, jest sezonowa -- najniższa sprzedaż jest w I kwartale, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta