Szczęśliwi inaczej
- Bez ujawniania uczuć
- Zdradliwy wyraz twarzy
- Szalikowcy i blokersi Emocje Polaków
Szczęśliwi inaczej
Fot. (c) East News
Niełatwo nad nimi zapanować. Pojawiają się nagle i prowadzą do wybuchu euforii albo przeciwnie - depresji. Ludzie zawsze pragnęli w pełni kontrolować emocje, ale im się to udaje jedynie w literackich utopiach.
W barze, w którym śpi kot, siedzą trzy myszy. Mysz angielska wypija whisky i pyta o cichy hotelik, żeby się wyspać. Mysz francuska zadowala się koniakiem i wymyka się szukać dziewczynek. A mysz polska? Wypija trzy sety czystej, toczy groźnym spojrzeniem i wybucha: "Budzić mi tego cholernego kota!"
Taką brawurę przypisujemy sobie, z lekką pogardą spoglądając na inne narody. Lubimy myśleć o sobie jako odważnych zawadiakach z kawaleryjską fantazją, takich co to dadzą sobie radę w każdej sytuacji. Tyle autostereotyp. Lata 1990 - 1992 pokazały, że niewiele ma on wspólnego z realiami. Psychologowie ostrzegali, że gwałtowne zmiany społeczno-gospodarcze nie przejdą bezboleśnie. Wiele osób reagowało lękiem, frustracją, depresją. Wypracowane przez lata strategie życiowe, sposoby osiągania dobrobytu i poczucia bezpieczeństwa okazały się nieskuteczne. Gwałtownie spadły wskaźniki optymizmu, a zwiększyła się liczba samobójstw. Dziś badania OBOP z lutego tego roku pokazują, że aż 58
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta